Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
M91TJ Dell 800GB 12Gbps SAS Mixed Use 512n 2.5" Solid State Drive
$204.00
Product Description
Dell 800GB 12Gbps SAS Mixed Use 512n 2.5" Solid State Drive
Highlighted Features
- Dell
- 800GB
- 12Gbps
- SAS
- Mixed Use
- 512n
- 2.5"
- Solid State Drive
- Retail Part #: M91TJ
- Optional Part #: 0M91TJ
Note: All product details are provided by Dell.
Dell offers different solid-state drive (SSD) solutions to meet different customer needs. Enterprise SSDs as a class are unique to client or consumer-based SSD in terms of reliability - performance and architecture. While consumer-based SSDs - such as those utilized in notebooks are designed with a focus on consumer-based workloads - rigidity and battery life - enterprise-class SSDs are designed around enterprise application I/O (input/output) requirements with the primary attribute focus being on random I/O performance and reliability.
Specification | |
| Brand: | Dell |
| Device Type: | Solid State Drive |
| Storage Capacity: | 800GB |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Form Factor: | 2.5" |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Features: | Mixed Use |
| Device Supported: | Server |
| Bytes Sector: | 512n |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 l b |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Compatibility | ||
| PowerEdge T20 | PowerEdge T110 (Gen II) | |
| PowerEdge T620 | PowerEdge T630 | |
| PowerEdge R210 (Gen I, II) | PowerEdge R220 | |
| PowerEdge R510 | PowerEdge R650xs | |
| PowerEdge C1100 | PowerEdge C6100 | |
| PowerEdge M420 | PowerEdge M420 |